Rusko - Moskva 08/09

Menu

Komunikace

Chat room

Odkazy

Erasmus Mundus -
Agentura, která zařizuje výměnný pobyt Erasmus Mundus
Informace pro přijíždějící
Vízum

Vízum pro studenty dostanete na základě pozvání z ruské univerzity. Dokud ho nebudete mít tak to nemá cenu ani chodit zbytečně na ambasádu. Čas získání pozvání záleží hlavně na škole, já čekal měsíc, kolegové z Lomonosovy univerzity asi jen dva týdny. Takže good luck:). Za studentské vízum se neplatí. Pokud si děláte vízum do 3 měsíců, nemusíte jít na testy HIV. Takže lepší je pozvání na tři měsíce, které si můžete v Moskvě prodloužit.

Kdyby jste chtěli cestovat do Ruska jen jako turisté, je lepší si vízum udělat přes nějakou agentůru, která za vás sežene zvací dopis. Ovšem díky tomu cena stoupá. Normálně turistické vízum stojí asi 960Kč, přes agentru až trojnásobek. Říkají jak to za vás vše vystojí, ale to zase není tak zlé.

Ambasáda

Kdo občas projíždíte Korunovační ulicí v Praze, znáte asi frontu lidí, která dopoledne stojí u ruské ambasády. Já se jí docela bál a říkal jsem si že kvůli vízu budu muset vstávat dost brzy. Nakonec se mi vstávat nechtělo a prostě jsem to šel zkusit kolem jedenácté (jsou tam od 9 do 12). Venku stálo tak 15 lidí. Ale bát se toho nemusíte, o ruské vízum tam skoro nikdo nežádá, jsou tam spíš Rusáci, kteří řeší vlastní problémy. Takže doporučuju jít hned k ochrance, která tam vpouští dovnitř a říct jí co potřebujete. Hlasí to tam totiž rusky a to nikdo nepochytí. Mě pustili hned dovnitř. Kdybych tam neměl paní z nějaké cestovky co si vydělala ranec prachů za to, že si tam odstála svých deset minut a podala 20 žádostí, nečekal bych tam ani minutu. Takže se nebojte a hurá dopředu:o).

Vím že ruská ambasáda je i v Brně, asi to tam bude podobné. Kdybyste se někdo chtěli na ambasádu dovolat, tak na to rychle zapomeňte. Ja to zkoušel měsíc a jediny s kým si můžete pokecat, tak je automat, co vám vypráví text z webové stránky:o).

Přílet do Ruska

Do Moskvy létá s Česka mnoho leteckých společností. Je mezi nimi i ČSA a ruský Aeroflot, které lítají z Prahy. Co jsem našel já jako nejlevnější byl let z Vídně se společností Airberlin, kde když koupíte letenku dostatečně předem, tak za ni dáte 1250Kč i s poplatky.

V letadle budou rozdávat lístečky. Jistě si jeden vemte. Je to kvůli imigračnímu oddělení. Vyplňte ho ještě v letadle, budou ho po vás chtít hned při vstupu na letiště při pasové kontrole. Už na letišti se obrňte trpělivostí, já čekal 10 minut v letadle protože neměli schody a pak deset minut v přeplněném letištním autobuse protože bylo moc lidí u pasové kontroly.V Moskvě je několik letišť. Z Vnukova letiště jezdí přímý vlak do centra (stojí asi 200 rublů), jinak z Šeremetěvova mě odváželi autem, takže nevím co tam jezdí, ale taxiků je tam hafo a nějaký bus tam taky bude. Počítejte s tím že to bude ale dost pomalé se dostat do města, takže si na to dejte časovou rezervu. Největší vzdálenost je to asi na Domedodovo letiště. Vede k němu sice dálnice, ale jak to vypadá se zácpou, to netuším. Každopádně pokud jedete studovat, tak Timirazijevovu Univerzitu je na severu a nejblližší letiště je Šeremetěvovo. Lomonosovka je spíš na jihu, tak tam možná dobré bude Domodedovo.


 
[ e-mail: janiga@email.cz ]