Portugalsko - Castelo Branco 06/07

Menu

Komunikace

Chat room

Odkazy na ERASMUS

Portugalsko 2006 - blog kolegů z ročníku, kteří jsou v Lisabonu. Irsko 2006 - Web Martina Kašpara z Irska
Pro erasmáky směřující směr Portugal (1.5.2007)
Asi vás taky všechny napadá jak je Portugalsko odlišná země když je tak daleko, život v musí být velká změna od ČR, je tam pořád teplo, ženský chodí v bikinách a snědí chlapi uloví každou kost. Takhle nějak jsem si představoval že to tu asi chodí a nebyl jsem sám.Silvestr v Lisabonu Život tady se hodně podobá tomu v ČR, ze začátku to tak nepřijde, je tu všechno nové a člověk by si řekl že si ani nezvykne. Po pár týdnech zjistíte že obchody nabízí skoro stejné zboží jako u nás, samozřejmě víc věcí k poloze portugalska, ale v 80% se tu dají sehnat všchny věci jako u nás, jen odlišné značky.
Slunce tu pálí taky většinu roku, ale v zimních měsících člověk musí být vybavený teplými věcmi protože v Portugal neznají topení a když znají, tak moc nechtějí používat protože je to drahý. Takže když k někomu přijdete na návštěvu, výborně si posedíte v obýváku v zimní bundě a nikomu to nepřijde divný. Spíš je to opruz doma, kdy chodit celý den nabalenej nikoho moc nebaví a tak si radši koupí přímotop. Nějak bych s nákupem neotálel a koupil ho když je možnost, v akci se tu dá sehnat kolem 15 éček docela výborný a rozdíl fakt poznáte.
Co se týče ženských v bikinách tak to nějak nemůžu hodnotit, asi bych tu musel zůstat na léto a být někde u moře, ale Algarve jich jistě bude plné, takže dont worry. Co se týče chlapů tak si tu spís užijou holky co jsou na šampóni, protože potkat tu chlapa s nenagelovanýma vlasama to je spíš vyjímka a někdy je to až hard core kam s tím zajdou. Občas si říkám že vypadají jak můj děda na fotkách z mládí:). Ale každopádně playboy se tu najde na každém rohu a co vím ze skušeností holek z loňska tak mají moc rádi Češky ( důvod je jasný, jednak krasný český kočičky a zadruhý portugalky jsou chladný jak prdel a radši si povídají než souloží:)). Každopádně jestli kluci chcete sbalit nějakou kost, začněte už teď doma dřít portugalštinu, ony tu sice holky umí anglicky ale nechtějí ji používat a tak to máte buď a nebo.
Co se cen týče záleží na tom kde nakupujete, obchoďáky mají podobné ceny jako u nás, v něčem jsou dokonce levnější. Každopádně se tu vyplatí kupovat víno, za éčko se dá sehnat opravdu výborný jak u nás za devět pětek. Další místní speciality ryby jsou taky za přijatelný prachy, stejně jako chobotnice či krevety. Drogerie atd je taky dost podobná, takže v tomhle bez obav. Co už je tu znát je hospoda, tam jsou ceny dvojnásobné, trojnásobné a často i víc násobné než v ČR. K tomu pak slouží ožrat se doma a v baru si dát tak dvě pivka ( obvykle 0,2 nebo 0,3 l, naše půlitry tu často neznají). Vyjití s penězma záleží na místě kde jste. Co vím od kluků z Lisabonu tak ty moc nevyšli, jejich měsíční útrata byla kolem 450 euro (každopádně by se taky dala snížit), ja tu s pěnězma tak nějak vycházím, ale asi bych se bez podpory taky neobešel, zase to tu není o tom jen sedět doma a žrát suchý chleba.
Co se týká dopravy tak ta je tu o něco dražší. Každopádně se vyplatí karta Eueo 26, s kartou ISIC tu neuspejete ani v knihovně. Autobusové společnosti mají slevu na Euro 26 vetšinou 10%, vlaky mají slevu 30% ale zase jsou dražší než busy. Při každé cestě je to nutné spočítat co se víc vyplat9. Nalezení spoje tu taky není jednoduchá věc, před pár týdny se tu propojili autobusové společnosti a jěště nebyly schopné uveřejnit jízdní řád na webu. Vypůjčení káry stojí asi 25 euro na den (záleží na společnosti) a benoš je tu kolem 1,2 eura.
Co závěrem, vyjmenoval jsem tu pár věcí které by se mohli hodit, ale vše závisí na místě kde budete studovat a jaké budete mít stěstí na ubytování. Každopádně Portugalsko doporučuju, jednak přijatenými cenami, jednak lepší vstřícností lidí ( i když doporučuju opatrnost, docela tu jsou někteří svině podšité), jednak protože dostat se sem z ČR to je dobrá změna a zatím jsem nelitoval ani jedné minuty že jsem tady, i když začátky byly fakt těžký.
Ještě bych mohl přidat nejlepší letecké spojeni do Lisabonu z Prahy. Ja využívám Easyjet přes Ženevu, je to nejlevnější (cesta kolem 1500 kč i s poplatky) nebo přes Milán. Pak vím že někdo litá s Ryanair z Brna do Londýna a pak do Porta. Zaleží na každém. Jestli má někdo další otázky, rád zodpovím na emailu nebo v návštěvní knize. Enjoy
 
[ e-mail: janiga@email.cz ]