Portugalsko - Castelo Branco 06/07

Menu

Komunikace

Chat room

Odkazy na ERASMUS

Portugalsko 2006 - blog kolegů z ročníku, kteří jsou v Lisabonu. Irsko 2006 - Web Martina Kašpara z Irska
Cesta podruhé, horší než ta první (30.12.2006)
Když jsem tehdy psal první článek o cestě jsem tak mě ani nenapadlo že ta druhá by mohla být možná ještě horší než ta první.
Protože jsem chtěl jednou strávit Silvestr v cizině, řekl jsem si že si koupím letenku tak na 30tého prosince a budu slavit s klukama ze školy v Lisabonu. Aby mě to uplně nezrujnovalo, musel jsem chtěnechtě zase přes Madrid. Ok, letenka od ČSA slibovala komfort a celkem dobrou cestu. Už na letišti mě mile překvapili když mi bez problémů vzali můj 26ti kilový batoh bez problémů a ještě mi popřáli pěknou cestu. Bohužel tím to taky skončilo. Když jsem se nechal odbavit a už jsem byl u vstupní brány do letadla, zahlásili v rozhlase že můj let bude o hodinu opožděn. Důvod neuveden, jen prý se nestihlo přichystat letadlo. V tu chvili začli hlásit i další spoždění dalších letadel se stejným problémem. Bylo to zválštní, ale co nad tím myslet. Po hodine už nás v pohodě pustili do letadla, chvili se to tam ještě táhlo, ale dostali jsme povoleni k odletu. Pocit že konečně odletíme vzrůstal při příjezdu na runway když v tu chvíli koukám že místo před námi je runway za nami a my si to vesele padíme zpět. Kouř který stoupal ještě několik hodin po útocích. Zdroj z www.idnes.czNo a v tu chvili kapitán hlásí dost šokující zprávu: "Omlouváme se za zpoždění letu které je způsobené teroristickými útoky v Madridu a nemáme od tamního letiště povoleno vzlétnout, do půl hodiny bysme měli dostat povolení k odletu". To ani netušíte jak se v člověku zamrazí. Tak ETA si v Madridu na letišti vesele odpaluje bomby a já tam mám ještě letět, no to je drsná pruda. Přiznám se že v tu chvíli jsem měl sto chutí to otočit a na celý Madrid se vysrat. Jenže to už moc nešlo, bagly naložený a přeci nejsem posera. Takže co bylo nejduležitější, zavolat to mým blízkým, ty kdyby se to dověděli z rádia co se tam děje tak mě asi sežerou. Trošku jsem to obvolal a nejlepší prostě byla máma. Okamžitě vystup, nikam nejedeš, zaplatím ti jinou letenku!!! Po chvíli vysvětlování to vzala a my se po 4 hodinách čekání vznesli do vzduchu. Lidi se už v letadle celekm uklidnili a tak let celkem dobře utekl. Nad Madridem jsme udělali kolečko a přes mraky nebylo vidět jak to tam vypadá. Po přistání jsme z okénka viděli v dálce hodně hustý černý dým (viz foto). Opravdu nic moc pocit. Nejlepší pak na tom všem bylo, že nás letištní metro dovezlo do haly, která byla hned u parkoviště kde to bouchlo. Vsichni tam nosili roušku přes obličej a my tam trčeli přes hodinu než nám přijeli zavazadla. Honem nás nahnali do busů a odvezli pryč, ale stejně nebyl moc dobrý pohled vidět ten dým který tam byl ještě 8 hodin po útoku. Cesta busem už uběhla v pohodě, co nejrychleji jsem obsadil zadni sedačku a frčel do Lisabonu.
Teď jsem se dočetl že útok byl anonymem prozrazený ale stejně tam umřeli dva lidi kteří spali v autě a nejméně 19 lidí bylo raněno (více http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/sobotni-atentat-baskickych-separatistu-si-vyzadal-uz-dve-obeti_105737_v0p5t.html. Takže teď už přes Madrid fakt nechci:o), tak uvidím jestli znovu nebudu muset.
Cesta (12.9.2006)
Můj první plán byl, že pojedu autem, ale nastaly problémy technického i lidského rázu, tak jsem se to vzdal a radši koupil letenku. Nejlépe mě vyšla cesta přes Španělsko. Do Madridu jsem se dostal společnosti Air Europa letadlem z Ruzyně za necelých 2700 Kč i s poplatky. V Madridu zajišťuje dopravu asi 20 autobusových společností, které si člověk musí oběhnout aby zjistil kam jezdí (neexistuje jednotný systém, prostě musíte chodit, koukat na jejich plakáty a ptát se na to kam jedou a za kolik). Sehnal jsem si lístek do Guardy (městečko v Portugalsku) asi za 26 euro se slevou EURO26. ISICa tady neakceptuji, respektive ho tu ani neznají:). V Madridu jsem čekal asi 8 hodin až mi pojede bus. Měl jsem opravdu těžký batoh, tak jsem našel nejbližší obchod, nakoupil jídlo a čekal. V 11 večer jsem se vydal hledat nástupiště. To jsem ale netušil že to bude problém. S nástupištěmi si tam nikdo hlavu moc nedělá, na lístku jsem měl nástupiště 31 a na pokladně mi napsali nástupiště 29 - 30. Nástupiště 31 tam ani nebylo, tak jsem zkusil ty dvě další a opět neúspěch. Nakonec mě poslali na 26 a tam už stál můj autobus. Cesta byla super, luxusnějším busem jsem nikdy nejel, opravdu. Pohodlný a hezký!! Všechny dálkové cesty tam zajišťují prvotřídními autobusy, už se těším až to přijde i k nám:). Asi ve 4 ráno jsem se ocitnul na autobusáku v Guardě kde nebyl vůbec nikdo a kde jsem čekal do sedmi kdy měl jet další autobus do Castela Branca. Pobyt mi tam zpříjemňoval pes uzavřený v kotci, který se při každém mém pohybu rozštěkal na celé město. Tak nějak moje chyba, nevěděl jsem že v Portugalsku je změna času, takže jsem čekal další hodinu navíc:). Pak už to bylo jen necelé dvě hoďky cesty a byl jsem v Castelu Brancu. Byl jsem opravdu unavený jak prase. Z 22 hodin jízdy, jsem 12 proseděl sám na autobusovém nádraží a musel si hlídat věci. Alespoň mě cesta vyšla o dost levněji než letem do Lisabonu ( za mých podmínek cca 7000 Kč cesta jen tam). V Castelu jsem našel rektorát školy a vyhledal moji hlavní koordinátorku. Čekal jsem starou babu v brýlých a ošklivou pihou na tváři a ona to byla docela pohledná mladá holka, která perfektně speakovala anglicky. Protože jsem před odletem zjistil že moje fakulta je asi 30 km od města někde v polích a že život tam je nesnesitelný, pokusil jsem se ji ukecat o změnu. Smála se mi že to věděla a psala mi to, ale i tak mi vyšla vstříc a zařídila mi studium na technické fakultě (kterou jsem předtím tak hrozně odmítal). Během několika minut mi zařídila i pěkné bydlení, v tu chvíli jsem ale netušil do jakého bytu mě to poslala. Ale o tom napíšu víc v blogu.
 
[ e-mail: janiga@email.cz ]