Portugalsko - Castelo Branco 06/07

Menu

Komunikace

Chat room

Odkazy na ERASMUS

Portugalsko 2006 - blog kolegů z ročníku, kteří jsou v Lisabonu. Irsko 2006 - Web Martina Kašpara z Irska
Blog
Enterro do caloiro ( 3.5.07 )
Moderní Salamanca Tak zase jedna akce která stojí za zmínku. Včera mi kamarádi řekli že odpoledne bude velká studentská akce v centru města jménem Enterro do caloiro. Jednu takovou už jsme tu zažili, ta se nazývá Latada a byla na chlup stejná jako ta včerejší. O co tady v tom vlastně jde. Je to akce kterou si dělají studenti sami, ale škola jim na to přispívá jak finančně, tak i volnějším časem ve škole. Každá škola (tady si tak nazývají fakulty) oblékne své prváky do nějakého úboru, udělá nějakou další atrakci a hlavně nakoupí plno chlastu. Všichni se pak seřadí na jednom místě a jde se celým městem. Akce trvá asi 3 hodiny, jde se fakt pomalu, prváci musí dělat různé předváděčky, ale co je tu nejhlavnější, že se pořád kalí. Nebylo moc dobré počasí tak jsem vyrazil až hodinu po začátku. Když jsem narazil na celý konvoj, ani mě nepřekvapilo že jsou už všichni na šrot a sotva se potácí. V konvoji jelo asi 5 aut, ve kterých zadarmo studentíci rozdávali různé alkoholické nápoje, především Sangrii nebo pivko. Docela mě dostal i kamion na jehož návěsu byly velké reprobedny a vyhrával fakt dobré vypalovačky že všichni za ním trapčili jak na prvního máje. Dělal jsem dost fotek a bál jsem se o foťák, tak jsem si říkal že ani nebudu moc pít, ale po 500 metrech už jsem byl na šrot s ostatníma a akce ubíhala opravdu sqele. Asi po dvou hodinách jsme dorazili na náměstí kde si školy dokazují jak mohutný mají zpěv a kdo ví co ještě. Bohužel už si z téhle části moc nepamatuju, ale podle fotek asi dobrý. Večer byla ještě akce na jedné škole, jenže pauza na večeři asi nikomu moc nedodala a všichni ožralci doma usnuli (včetně mě). Co dodat. Takovéhle akce by měli být častěji, člověk se seznámí s mnoha lidmi, dokonce i holky jak jsou ožralý tak se chtějí bavit a to je tu dost co říct.Více fotek z párty ve fotogalerii: párty.

Španělsko - Salamanca, Zamora, Valladolid, Palencia ( 1.4.07 )
Jsou tady velikonoční prázdniny ( trošku delší než v ČR, asi 2 týdny) a tak jsem vyrazil za španělákama s kterýma žiju v Castelu. Vzal jsem to přes Salamanku kde žije jeden jeden kluk co tu studoval minulý semestr. SalamankaModerní Salamanca je fakt krásný město, hodně památek, pohodových míst pro sezení a chlastání a hlavně jsem se tam po Portugalsku cítil jako v ráji, takové kočičky které jsem tam na párty viděl občas člověk ani nepotká v ČR. Každopádně mě to město kouzlilo jak jde s dobou. Na pár katedrálách měnili nějaké opadané ozdoby a vložili tam nové třeba s kosmonautem nebo s nějakou příšerou která žere zmrzlinu. Vypadá to hodně komicky. Salamanka má neoficielně ve znaku žábu. Dají se tam s ní koupit různé předměty a kravinky. Když jsem se zajímal co to znamená, tak mi Ruben vysvětlil, že žába je znamení prostitutky protože má pořád nohy od sebe. Tak asi tak se v tom městě žije:). Další den mě vzali do Zamory, kde se konal jeden z dní Semena Santa, což je velikonoční týden kdy v některých španělských městech chodí každý den průvody lidí a každý den je v jiném stylu. Na fotkách je palmový den, kdy lidi koupí palmový list a dají ho na balkón kde zůstane celý rok a v domě je prý štěstí.
Ze Salamanky jsem jel do Valladolidu kde žijou všichni mý známí. Město je celkem hezký, velký park, mnoho fontán, nějaká ta katedrála ale na Salamanku to fakt nemá. Další den byla návštěva Palencie, malé studentské město které je asi nejznámější druhá největší (první je v Riu) socha Ježíše. Jinak je hodně podobné Valladolidu, v pěkném počasí se tam jistě musí vyvalovat v parcích mnoho krásných španělek:), ale při mé návštěvě byla kláda . Večer mě kamarád zatáhnul do vinného sklípku kde si dělají místní huliči párty. Musím uznat že tahle byla povedená. Nerozumněl jsem ani slovo, ale párty s bandou huličů člověk asi nezapomene. Myslel jsem že je Španělsko hodně drahé, ale jídlo v obchoďáku a oblečení je tam levnější než v Portugal, za to služby a především bary a hospody jsou tak dvakrát až třikrát dražší. Tam se fakt nevyplatí kalit:).

Porto (1.3.07)
Spolubydlící španělák mi nabídl jestli nechci jet s ním do Porta navštívit jeho kamaráda. Bydlení jsme měli zajištěné tak nebyl důvod odmítnout. I když nevím jak je to možný tak mi v buse zmizely brýle a ztratil se mi lístek, takže jsem si v přestupním městě musel koupit nový, což mě docela nasralo. Po příjezdu jsme prolezli vetšinu cetnra Porta a to ne jednou. Překvapilo mě že Porto je na tom jako byl Budapešť, řeka Douro rozděluje dvě města a moc cizinců ani netuší že na druhé straně řeky je jiné město. Portugalští policajti mají hodně českých oktávek ve svých službáchDalším překvapením pro mě bylo že v centru Porta pomalu vůbec nikdo nežije. Byty tam jsou opravdu prázdné a v noci není problém zaparkovat pomalu u jakéhokoliv domu (pražáci by mohli jen závidět:o)). Jinak Porto je po historické stránce opravdu zajímavé místo, nepřišlo mi že by tam bylo nějak moc památek, ale spíš celé Porto je památkou. Opravdu tam stačí jít jen po ulici a dívat se na ty staré domy. Kolem centra se opravdu nenajde moc nových staveb a když ano, tak poměrně dobře zapadají do stylu města.
Porto je velké asi jako Brno, má kolem 400 tisíc obyvatel a patří k nejvetším městům Portugalska. V minulosti hodně obchodovalo s Anglií a proto je vetšina portských vín ve vlastnictví angličanů ( takže až si koupíte portské vínko a budou tam anglické nápisy, není to kvůli cizincům aby rozumněli, ale prostě je to normální). Do Porta se vozilo víno po řece Douro z vnitrozemí a až do roku 1986 byl zákaz zpracovávat toto víno jinde nežli v Portu (i když by se vlastně dalo říct že to není přesně portské víno, skladiště jsou na druhé straně řeky, protože v pradávných časech jeden biskup v Portu požadoval velký prachy za využívání portského přístavu a tak se skladiště přesunuly na druhý břeh, tedy mimo Porto).
Navštívili jsme pár památek, udělali několik fotek a šli na Erasmus párty. Večer v centru opravdu skoro nikdo nebyl, jen studenti kteří se přesouvali z klubu do klubu. My navštivili asi dva a skončili jsme na rege party. Výborná párty s bandou vyhulenců a pohodovou rege music už nás nepustila jinam.
Více fotek z Porta ve fotogalerii: Porto.

Výlet do Cascais (30.10.06)
V pátek jsem se od mého portugalského kamaráda dozvěděl že o víkendu je 150tileté výročí drah v portugalsku a že se asi bude jezdit zadara. Učitelka portugalštiny mi tuhle informaci potvrdila a upřesnila že se jedná jen o sobotu a jen o osobní vlaky. Asi hodinu jsem hledal na mapě dostupné místo až nakonec zvítězil návrh jet k oceánu. Ráno jsem si drsně přivstala v 6 hodin vyrazil. Měl jsem trošku obavy jestli to byla pravda, na vlakáči nikdo neuměl anglicky a tak jsem před vstupem do vlaku neměl žadnou jistotu jestli nebudu muset platit. Nějak tady moc neexituje že by průvodčí stál venku a dával informace. Můj průvodčí přijel z vlaku který se s tím mým křižoval. Naštěstí mi info potvrdil a dal samolepku místo lístku. Cesta byla trosku delší ale to se dalo snést. V Lisabonu jsem přestoupil na jiný vlak a už jsem byl v Cascais. Opravdu super bylo koukat na oceán:o). Jak žiju ve vnitrozemí tak si ten pohled člověk fakt užívá. Navíc město je opravdu krásný i když v roce 1755 zde bylo zemětřesení které zdevastovalo historickou část města (nejen Cascais, ale i Lisabon byl v tomhle roce silně zasažený zemětřesením a i tam bylo zničeno mnoho památek). Od kluků jsem věděl že v Cascais půjčují kola, bohužel jsem to hned nenašel tak jsem se vydal pěšky. Šel jsem podél pobřeží a snažil se dělat co nejvíce fotek. Na jednom vyhlídkovém místě jsem potkal portugalskou dívčinu co docela plynně speakovala anglicky, tak mi řekla aspoň nějaké info. Už jsem byl pár hodin na cestě tak jsem hledal místo kde si můžu odpočinout. V tu chvíli jsem uviděl maják. Když jsem došel k němu, byl tam malý hotel s krásnou vyhlídkou na oceán. Hned vedle hotelu byla zahrada a tam houpací sítě. No prostě super. Hned jsem do jedné skočil a zůstal tam asi dvě hodiny. Prostě paráda, venku 25 stupňů, šum oceánu a představa že v ČR je hnusně mi dodávali pocitu naprostého blaha:). Pak už bylo pozdě, tak jsem se sbalil a jel domů. Cesta už byla hodně dlouhá, ale podél trati bylo hodně památek a pěkná příroda, tak to docela uteklo.


Školní akce
Přátelé včera jsem zažil neuvěřitelnou párty. Tady si každá škola dost váží svých studentů a nechává je organizovat uvítací párty na své půdě. Zapůjčí k tomu toalety a elektrické sítě a může se pařit. Jenže pro mě změna byla hodně velká. Nepaří se tady stejně jako u nás na Miss Agro že se všichni brutálně ožerou během prvních dvou hodin a tím to hasne. Tady jedou v hustých tradicích. Předchází tomu asi měsíční šikana prváků (o tom ještě napíšu) s párty ve všech barech v Castelu Brancu. Pak si každá škola (tak se tady nazývají fakulty) udělá vlastní párty na svém pozemku. Akci si organizují studenti, kteří celý ten měsíc nosí tradiční černé oblečení s černým přehozem na kterém jsou znaky školy, města ze kterého student je, atd.. ( na jedné fotce ve fotogalerii jsem s ni vyfocený) a šikanují prváky.
Přišel jsem na tu párty s několika přáteli asi v jedenáct večer, bylo ještě moc brzo, tady se začíná po půlnoci, tak jsme tam chvíli tvrdli ale pak to začalo. Z dálky byl slyšet zpěv blížícího se davu. To se prváci v houfu šinuli ke škole a zpívali pod vedením svých vedoucích tradiční píseň o naší škole. Do toho nad hlavou tleskali a fakt to vypadalo moc dobře. Pak vylezli na podium a začali opět zpívat další školní píseň (na fotkách uvidíte jak do toho byli zažraní a odhodlaní). Je mi jasný že v ČR by se každý na tuhle šaškárnu vysral a nikam by nešel, ale tady je to fakt jiný. Tady když se prváci dostanou na vysokou tak je to sláva a ani se nepočítá že by ji nedodělali. Pak ale přišel vrchol večera. Holky v černém vystoupily na pódium a začaly zpívat. To bylo opravdu něco úžasnýho. Zpívali písničky o Castelu Brancu, o škole a tak celkově o studiu (pokoušel jsem se to natočit foťákem, ale byla hrozná tma, tak mám jen zvuk, přidávám ho ke stažení). Během zpěvu předváděli různé taneční show a občas i nějaké zvláštní zamávání vlajkou:). Po jejich skončení nastal bouřlivý potlesk. Myslel jsem že už je všemu konec , ale najednou začala hrát hudba a uslyšel jsem chlapský zpěv, to zase chlapci v černém kteří mají na škole takovou folkovou kapelu. Zase hráli klasické školní písně, ale ty jsou dobře rytmické a prváci si to tam fakt užívali. Nejen oni, já opravdu jen čuměl a fotil.Opět přikládám zvukový soubor k poslechnutí. Jen je škoda že jsem měl malou pamět a musel vždy stopnout v pulce písně. Asi to doma nevyzní jako na živo, je to jen pro přehled jak to asi vypadalo. Jinak fotky z akce jsou ve fotogalerii pod názvem Akce na škole.

MP3 ke stažení:
Zpívající děvčata
Zpívající kluci - to je mé oblíbené:o)
Bojový pokřik prváků

Výlet do Lisabonu
Ve čtvrtek 21. září jsem vyrazil s zatím jedinou (v té době) kamarádkou z Erasmáku jménem Siret (je z Estonska a je jí 25) do Lisabonu za spolužákama Ondrou a Honzou. Vyrazili jsme ráno v deset hodin autobusem z Castela Branca (cesta Castelo to Lisabon about 10euro) a jeli jsme asi 230 km do Lisabonu. Naštěstí jezdí přímý bus, takže jsme vlastně stavěli jen v Lisabonu na letišti a pak na hlavním autobusovém nádraží. Dálkové autobusy zřizuje po celém Portugalsku především jedna společnost Rede Expressos. Cesta byla docela prima, před náma seděla nějaká mamina s malýma děckama a ty se k nám hrozně měli. I když malé haranty nemám moc rád, s těmahle byla sranda. Dokonce jsme se naučili asi 5 slov portugalsky. Po příjezdu jsme zašli do města. Na informacích nám dali mapku Lisabonu a my vyrazili na památky. Lisabon je opravdu krásný město. Rozlohou je celkem velký, ale centrum kde jsme byli, jsme zvládli během jednoho odpoledne pěšky (foto viz. Fotogalerie). Už si moc nepamatuju jak se tam jmenovali ty památky, nikdy jsem ani nevěděl co v Lisabonu vůbec je, ale překvapil mě dlouhý most (bohužel není na fotkách, viděl jsem ho jen na pohledech, ale až se tam znovu dostanu, zdokumentuju), který má snad několik kilometrů a spojuje dvě části Lisabonu. Večer jsme kontaktovali kluci, trošku s potížemi jsme se k nim dostali, ale hlavní bylo že jsme je našli. Mají fakt super byt, bydlí jich tam 9, ale je to dost prostorný, takže žádný problém. Jejich spolubydlící jsou prima lidi, takže jsme pokecali (naštěstí všichni umí anglicky) a pak začli pít. Pak se už jen zvonil zvonek a přicházeli lidi. Byli tam i tací který nikdo neznal, ale prostě se představili, donesli flašku a pilo se. Opravdu užasná domácí párty. Po půlnoci jsme razili na BIG PÁRTY ERASMUS v Lisabonu. Byl to sraz všech erasmáků kteří studujou v Lisabonu ( počet neznámý, ale je to přes tisíc). Dorazili jsme tam a už venku byli hloučky mnoha lidiček. Před vstupem kluci potkali pár známých z ČR, tak jsme pokecali seznámili se. Dozvěděl jsem se tam že holčina která měla z naší školy studovat se mnou v Castelu, se nějakým způsobem nakonec dostala do Lisabonu a tak že budu v Castelu jediný Čech:).
Vstup na párty byl bezplatný, ale člověk musel vypít nějaké drinky. Naštěstí už tam bylo plno a nám se nechtělo do té snobárny lézt, tak jsme zašli do uličky Bajru Altu. Přirovnání asi něco jako Stodolní v Ostravě, ale bez sexu:). Tady lidi koupí v baru pivko a postaví se ven, tam pak kalí a člověk se mezi nima musí prodírat. My tam byli ve čtvrtek, tak to nebylo moc zaplněné, ale z vyprávění kluků vím, že se tam skoro nedá projít. Dali jsme tam velké pivko (u nich je to pullitr za 2 eura) a uživali si tu pohodu (pár fotek je, ale moc se nepovedli). Bylo už pozdě, tak jsme to zabalili a šli domů spát. Tam byl zbytek naší skupiny a tak jsme mohli v klidu ulehnout.
Ráno jsme vstali, já počkal až se mi probudí estonka a razili jsme domů. Po cestě jsem udělal pár fotek z busu (viz. fotogalerie). Jinak Lisabon fakt doporučuju, chce to tam mít ale spaní a užít si to:o).
 
[ e-mail: janiga@email.cz ]